Udover den fantastiske udsigt over den fortryllende fredet eng, skov og marker, hvor I kan nyde synet af græssende dådyr og andet vildt på den anden side af åen, så venter der her, også en one of a kind kompromisløs sommerbolig, der emmer af kvalitet og gennemtænkt indretning.
Ejendommen, der ligger for enden af en lille grusvej, er oprindeligt opført i 1967 og er i 2022 totalrenoveret. Facaden er beklædt med kerneegetræ, opført med original byggeteknik, der med tiden vil stå med en flot grålig farve a la drivtømmer ligesom den smukke terrasse gør.
Med den enestående beliggenhed, på den ca. 7000 år gamle stenalderboplads, - tættest på åen, kan I her ikke alene nyde den magiske udsigt over åen, der slynger sig lige uden for sommerhusets døre, men også åbne boligen op med store foldedøre og dermed invitere uderummet ind på fineste vis.
Inde finder I en enestående indretning, der allermest minder om en kombination af nordisk og balinesisk stil, hvor blandt andet smukke natursten fra Grækenland pryder badeværelsesgulvet og hvor flotte gamle bjælker er at finde overalt i boligen. Sommerhuset byder jer velkommen i et åbent opholdsområde, der forener det flotte køkken/alrum og stue i ét stort rum. Derudover får I tre gode værelser, et badeværelse med badekar, dobbeltbruseniche og adgang til sauna med infrarøde paneler, hvorfra I kan nyde såkaldte riverdip i åen og derefter varme jer i saunaen.
Afslutningsvis byder huset på et master bedroom med en unik snedkerbygget dobbeltseng - ligeledes bygget af gamle bjælker, hvorfra man kan falde i søvn til den mest magiske udsigt, eller tage et dejligt brusebad i nr. 2 badeværelse medi det indbyggede glasbrusebad med direkte udsigt til den skønne have, åen og den fredet natur.
Ude venter en helt fantastisk have og uderum, hvor terrasserne og haven har noget for enhver smag. Haven er indrettet med fine stenstier, med delvis græsplæne og blomstereng omkring. Her kan middagene i det nydes, og der kan hygges omkring bålstedet. Med de mange skønne opholdsmiljøer, kan I nemt finde en solplads og når I trænger til lidt afkøling, er det bare at tage et dyp i åen, eller en kort tur i kano/kajak ned til den skønneste badestrand og hyggelige by.
Foruden totalrenoveringen inde og ude, fik sælger i denne forbindelse godkendelse til at sætte dobbelt så meget glas/vinduesfacade ud mod åen og den fredet natur. En stor betydning for ejendommens herlighedsværdi.