Søger I et fritidshus som er lig med hygge og idyl? Så se med her! Med eftertragtet og rolig beliggenhed, midt i "Egil Fischers Ferieby", finder vi dette hyggelige fritidshus kun få hundrede m fra eftertragtet badestrand med normalt blåt flag, iskiosk og badebro. Her får I en rigtig god beliggenhed med gåafstand til Molskroen, Brasseriet, kaffebar, indkøb og bagerudsalg. Om sommeren er der, ved den skønne strand, et ishus som holder sæsonåbent, samt Helges økologiske frugt/grønt og Molskroens burgergrill. Her kommer I ikke til at mangle noget!
Området er gennem de sidste år, blevet ført tilbage til den oprindelige tanke/plan som Eigil Fischer fik godkendt i 1942 og her får I en skøn beliggenhed som nærmeste nabo til de store friarealer. Her er det oplagt at følge trop med naboerne i badekåbe og gå sammen ned og tage en frisk morgendukkert i havet. Om sommeren kan I have åbne døre ud til terrassen, hvor I sidde og slappe af i solen det meste af dagen. Terrassen er sydvestvendt og er helt ugeneret med en læmur. Her er også en forhøjet træterrasse, der gør det muligt at nyde udsigten til Ebeltoft Vig med en kop god kaffe.
Fritidshuset er oprindeligt fra 1937. Historiens vingesus ses bl.a. på den smukke, murede pejs, som helt automatisk danner samlingspunkt for mange hyggelige feriestunder. Huset fremstår med vandskurede facader og småsprossede vinduer, hvilket er med til at give huset et charmerende og hyggeligt udtryk. Stuen er i åben forbindelse med funktionelt køkken, og rummer god plads til både spiseplads, sofaarrangement samt lille hyggekrog/pejsestue (som evt. kunne indrettes til en hyggelig alkove). Endvidere et lille flisebadeværelse med bruseniche, godt soveværelse samt lille gæsteværelse. Huset opvarmes af pejsen og varmepumpe.
I de 2 hyggelige udhuse, har sælger indrettet ekstra sovepladser, så I kan roligt invitere familien og venner til grillaften, påskefrokost eller sommerfest. Haven er lille og overskuelig, her er ikke meget der skal passes. Der er en garage med plads til strandudstyret, en lille jolle eller bilen.
Huset er ikke indgivet til udlejning. Der er udlejningsoverslag hvor huset vurderes til at kunne udleje 14-18 uger, med en lejeindtægt til ejer på kr. 45.000-55.000.
Der er mulighed for fibernet på adressen.
Når du træder ind i en ny fase af livet, stiller det ofte nye krav til dit hjem. Har familien fået vokseværk eller er ungerne for længst flyttet ud og børneværelserne blevet til pulterrum?
Vi har samlet en masse tips og idéer, som kan hjælpe dig og give dig tryghed, når du tager hul på et nyt kapitel.