Velkommen til Tueager nr. 8
Super flotte rapporter på huset!
For enden af den helt rolige vej Tueager, ligger dette smukke sommerhus, som er helårsanvendeligt og super energioptimeret. Her kan du nyde solen hele dagen, da haven går i alle retninger og samtidig er du kun en gåtur fra havet.
Når du ankommer til huset, er der lavet en fin garage og et parkeringsareal, som afskærmer og gør grunden meget privat. Herfra fører en gangsti dig op til huset eller ud i den skønne have.
Indenfor ankommer du til en fin fordelingsentre med indgang til gæsteværelse, badeværelse og det store nye køkken alrum, som afgjort er huset hjerte. Herinde er for kort tid siden lavet nyt køkken, hvor den har fået hele armen og hele rummet lægger op utallige hyggelige stunder sammen med familie og venner. For enden af rummet er spisebordet placeret på store klinker, som igennem et smart system, har gulvvarme med overskudvarme lavet af brændeovnen og solpaneler. Herfra er også udgang til en skøn terrasse, samt en ny udestue bygget i sommeren 2020. Ydermere er der en dør ind til bryggerset, hvor teknikken fra solpaneler, elpaneler mm. samles. Her kan også rimelig nemt etableres et badeværelse nummer to, hvis dette ønskes. Afslutningsvis kan man fra køkken/alrummet gå ind til husets "Master bedroom" med god plads, stort walk in closet og egen udgang til terrassen. Over alt i huset findes gode løsninger, lige fra isoleringen, som gør det nemt at bruge huset året rundt, til elpanelerne, som gør at huset er tæt på at være selvforsynet.
I haven findes nærmest tre afdelinger. En urtehave, hvor der pt også er lavet hønsehus og kompostareal. En græsplæne, hvor man kan spille en reel fodboldkamp - her er desuden installeret robotplæneklipper og et anlagt areal, som byder på flere terrasser i både sten og træ, samt smukke blomsterbede. Uanset hvornår på dagen man befinder sig i haven, kan man finde en solplet og nyde den danske sommer.
Som tidligere nævnt ligger huset for enden af en lukket vej og er meget privat. Herudover ligger huset tæt på havet og i cykelafstand til både Rågeleje og Gilleleje, som byder på restauranter, butikker og ikke mindst det skønne havnemiljø.
Dette er et meget spændende hus som skal opleves.
Når du træder ind i en ny fase af livet, stiller det ofte nye krav til dit hjem. Har familien fået vokseværk eller er ungerne for længst flyttet ud og børneværelserne blevet til pulterrum?
Vi har samlet en masse tips og idéer, som kan hjælpe dig og give dig tryghed, når du tager hul på et nyt kapitel.