På en blind vej centralt i Sorø ligger denne rød og hvid stens arkitekttegnede funkis villa med masser af muligheder. I gå afstand fra villaen er både Sorø Sø, Pedersborg Sø og de store skovområder som indbyder til mange timers gå, løbe og cykelture. Om sommeren er der ved Sorø Sø badepunkt ved "Skjolden". Yderligere er der fra villaen kort afstand til indkøbsmuligheder, skoler, daginstitutioner, sportsfaciliteter og så tager det ikke andet end 10 min kørsel for at være på motorvejen.
Villaen er bygget i 1940 i både røde og hvide mursten. Opvarmning af villaen sker via naturgas, og fyret er fra 2018, og der suppleres med solfanger til varmt vand. Af gode detaljer ved ejendommen skal bl.a. nævnes, stilen, mulighederne, beliggenhed, størrelsen.
Villaen er i 1-plan og indeholder: Stor entré, veldisponeret køkken med udgang til terrasse og videre til haven. Der er et ret unikt alrum med ovenlysvinduer, indgang il værelsesafdeling hvoraf der er 2 værelser samt et badeværelse med kar. Villaen rummer 2 store dejlige stuer, begge med skønt lysindfald og god plads til sofagrupper og spiseafdeling. "Forældreafdeling" med soveværelse og toilet, samt et disponibelt rum.
Haven på ejendommen vender mod syd, har flere niveauer og rummer nogle dejlige rum.
En virkelig hyggelig og stemningsfyldt villa med en rigtig god beliggenhed.
Når du træder ind i en ny fase af livet, sætter det ofte nye krav til dit hjem. Er ungerne for længst flyttet ud og børneværelserne blevet til pulterrum? Eller har familien fået vokseværk?
Vi har samlet en masse tips og idéer, som kan hjælpe dig og give dig tryghed, når du tager hul på et nyt kapitel.