Holger Danskes Vej 32, 1. 4. 2000 Frederiksberg
- 9.995.000 kr.
- Ejerlejlighed
- 3 vær.
- 107 m2
Næste åbent hus med tilmelding
Søndag d. 16. aug. kl. 14:30 - 14:45
Andre fakta
- Altan
- Kælderrum
- Parkering
- Gårdmiljø
- Legeplads
- Cykelparkering
- Elevator
Unik lejlighed i arkitektonisk ejendom med elevator, p-plads og altan
En gennemført bolig med en attraktiv kombination af arkitektur, lys, uderum og beliggenhed.
Lejligheden: I den, af Frederiksberg Kommune roste og arkitektoniske stjerneformede ejendom, som er tegnet af Gottlieb Paludan Arkitekter, udbydes denne flotte og meget lyse lejlighed. Leder du efter en unik lejlighed med stærk karakter, så har lejligheden på Holger Danskes Vej alt det – og meget mere. Selv på de triste efterårsdage strømmer lyset ind fra alle sider gennem de store vinduespartier og skaber en lys og indbydende atmosfære i lejligheden. Her bor man tilmed helt tilbagetrukket fra vejen.
Man bydes velkommen i en god entré med plads til overtøjet. Herfra er der videre adgang til stuen, som er lejlighedens store samlingspunkt. Stuen ligger i åben forbindelse med køkkenet og har direkte udgang til en stor sydvestvendt terrasse med skøn sol. Lejligheden rummer desuden to gode soveværelser med fin plads. Badeværelset er meget rummeligt og byder på separat bruseniche, gulvvarme og en praktisk vaskesøjle og skabsplads. I lejligheden er der 2.60 meter højt til loftet, hvilket giver en særlig fornemmelse af luft.
Ejendommen:
Ejendommen, som er opført i 2011, er tegnet i en moderne stil, der smukt supplerer de klassiske Frederiksberg-ejendomme, som ellers kendetegner området. Parkeringspladserne og den hyggelige fælleshave i den veldrevne ejerforening er pæne og velholdte. Lejligheden har brugsret til egen parkeringsplads samt et kælderrum til opbevaring. Derudover findes en gæsteparkeringsplads, som deles med resten af foreningen, samt gode cykelparkeringsmuligheder.
Kvarteret:
Holger Danskes Vej er en hyggelig og stille sidevej til Falkoner Allé. Fra de små sidegader er der kun ét minuts gang til den charmerende Godthåbsvej, som er meget populær og byder på et bredt udvalg af specialforretninger, caféer og restauranter. Her finder du også metrostationen ved Aksel Møllers Have Station – blot 200 meter fra lejligheden.
Økonomien i boligen
Beregn lån til ny bolig?
Tilpas egenbetalingen, hvis du ønsker. Du bliver sendt videre til Nykredits låneberegner for et overblik.
Skal Nykredit Bank ringe for en snak om din boligøkonomi?
Fortæl os, hvornår det passer dig, så ringer en rådgiver fra Nykredit Bank dig op til en uforpligtende snak om dine lånemuligheder. Så er du et skridt tættere på din nye bolig.
Rådgivningen foregår hos
Passer tidspunktet alligevel ikke? Ring til Nykredit Bank på 70 10 90 00, så finder vi en ny tid.
Vi bruger dine oplysninger til at forberede samtalen. Læs mere i Nykredit Banks privatlivspolitik
Solrig stor altan
Stor stue med skønt lysindfald
Privat parkeringsplads
Gratis salgsvurdering
Få et hurtigt estimat af salgspris eller en grundig vurdering.
Få en gratis salgsvurderingJesper Hufeldt
Indehaver, Ejendomsmægler MDE
Gratis salgsvurdering
Få et hurtigt estimat af salgspris eller en grundig vurdering.
Få en gratis salgsvurderingFakta om Frederiksberg Kommune
Opret dig i køberkartoteket og få besked om lignende boliger.
Få direkte besked, når der kommer relevante nye boliger til salg, der matcher dine ønsker. Du ser også de boliger, vi får til salg, som vi ikke viser på Nybolig.dk.
Tilpas filtre og opret