Området: Houvig er gennem de senere år blevet meget populært pga. det meget kuperede marehalms- og lyngbeklædte klitområde, som samtidig er i fornuftig afstand til ferie- og badebyen Søndervig. Fritidshuset er beliggende ca. 200 meter fra Vesterhavet og ca. 4 km fra
Søndervig centrum med indkøbsmuligheder, vandland m.v. Sommerhuset, som er omgivet af en dejlig kuperet klitgrund, er ligeledes omgivet af dejlige terrasseforhold med flot udsigt ud over området.
Boligen: Drømmer I om et fritidshus i 1. klitrække til Vesterhavet, så er muligheden her!. Velbeliggende fritidshus, som rummer masser af muligheder for hygge for hele familien. Ikke nok med det, så er huset omgivet af skønne arealer og med Vesterhavet kun ca. 200 m væk giver det den perfekte mulighed for frisk luft og masser af natur.
Velkommen indenfor: Huset indeholder entré - køkken i åben forbindelse til stue med brændeovn. Herfra udgang til overdækket vestvendt terrasse - ekstra stue med pillefyr. Herfra er der udgang til dejlig sydvendt terrasse med gode læforhold - 2 badeværelser hvoraf det ene er med sauna - 4 værelser.
Der er en flot integreret garage og mindre integreret udhus.
Udlejning: Der foreligger udlejningsaftale med Westerland.
Når du træder ind i en ny fase af livet, sætter det ofte nye krav til dit hjem. Er ungerne for længst flyttet ud og børneværelserne blevet til pulterrum? Eller har familien fået vokseværk?
Vi har samlet en masse tips og idéer, som kan hjælpe dig og give dig tryghed, når du tager hul på et nyt kapitel.