Hus til nedrivning beliggende på en over 2.000 m² stor grund i landzone.
Huset er det sidste i Høje-Taastrup kommune lige på grænsen op til Albertslund med store lækre grønne områder i "baghaven".
Grunden ligger ud til Roskildevej og tæt på motorvejs til/afkørsler. Dvs. super central beliggenhed hvor man hurtigt kan komme rundt i Danmark, men også må forvente noget trafikstøj.
Roskildevej 303, er en beboelsesejendom i landzone hvor planlovens landzonebestemmelser (§ 35-38) er gældende. Derudover ligger det i den i Fingerplanens indre grønne kile.
Det betyder at:
Ejendommen IKKE kan udstykkes
Der kan ikke drives erhverv fra ejendommen ud over liberalt erhverv (advokat, revisor, arkitekt, frisør m.m.) som udføres af beboerne og uden ansatte
Ved nedrivning af bebyggelse får man normalt lov til at opføre den tilsvarende bebyggelse, med der kan stille vilkår om materialer m.m. Der skal ALTID søges om landzonetilladelse til bebyggelse i landzone.
Normalt kan man ellers uden landzonetilladelse TILBYGGE et enfamiliehus med op til 500 m² beboelse
Kommunen anbefaler, at huset ikke nedrives før man har fået en evt. landzonetilladelse til at bygge nyt.
- Kontakt Nybolig Taastrup/Hedehusene & Albertslund på tlf. 4364 0044 for drøftelse om dine muligheder eller for at mødes på grunden og kigge nærmere på det...(Ejendommen kan IKKE besigtiges indvendigt)
Når du træder ind i en ny fase af livet, stiller det ofte nye krav til dit hjem. Har familien fået vokseværk eller er ungerne for længst flyttet ud og børneværelserne blevet til pulterrum?
Vi har samlet en masse tips og idéer, som kan hjælpe dig og give dig tryghed, når du tager hul på et nyt kapitel.