Historisk og smuk gammel købmandsgård beliggende i Søndbjerg, som henvender sig til køberne, der kræver plads og kvalitet.
Denne ejendom kan ikke beskrives, men skal derimod opleves, men vi prøver alligevel:
På alle måder en fantastisk ejendom! Oprindelig opført i 1901 og er løbende blevet renoveret.
Det første der møder dig, når du træder ind i ejendommen er den store entre med masser af plads og en smuk trappe til husets 1. sal. I stueplan er der yderligere en KÆMPE stue med tæppe, rummet her blev tidligere brugt som købmandslokale, endvidere stort værelse, som sagtens kan deles op i to. De nuværende ejere har renoveret; husets bryggers med plads til vaskemaskine og tørretumbler, badeværelse med bruseniche samt køkken i lyse elementer. ( disse rum er ikke på BBR )
Husets 1. sal byder på et fantastisk flot og stort badeværelse med gulvvarme, stor bruseniche med glasvæg samt lækkert spabad. Stor spisestue med trægulv, her er der plads til den store middag, endvidere super lækkert og flot køkken med meget skabsplads og masser af muligheder for at udfolde sine gastronomiske evner. Her er desuden forældre-soveværelse med faste skabe.
2. salen indeholder: Opholdsstue med velux-vinduer, som giver et fantastisk lys og en flot udsigt over landskabet, samt 2 værelser
Til ejendommen er der udvendig elevator op til husets 1. sal.
Til ejendommen er der gode udbygninger med plads til grej og stor garage til bilen. Stor have med mange god lækroge, som er oplagte til hygge sammen med familien.
Her er tilmed mulighed for B&B, stort fælles sommerhus tæt på vandet eller..... ja, mulighederne er mange!
*Den i nærværende salgsopstilling oplyste finansiering kan ikke forventes opnået p.g.a. ejendommens V2 registrering .
Når du træder ind i en ny fase af livet, sætter det ofte nye krav til dit hjem. Er ungerne for længst flyttet ud og børneværelserne blevet til pulterrum? Eller har familien fået vokseværk?
Vi har samlet en masse tips og idéer, som kan hjælpe dig og give dig tryghed, når du tager hul på et nyt kapitel.