• Ejendommen
  • Ejendommen
  • Ejendommen
  • Entré
  • Stue
  • Spisestue
  • Spisestue
  • Stue
  • Stue
  • Stue
  • Køkken
  • Bryggers
  • Badeværelse
  • Badeværelse
  • Walkin closet
  • Værelse
  • Soveværelse
  • Soveværelse
  • Soveværelse
  • Badeværelse
  • Repos
  • Repos
  • Gildesal
  • Gildesal
  • Gildesal
  • Gildesal
  • Gildesal
  • Stald
  • Udsigt
  • Ejendommen
  • Ejendommen
  • Ejendommen
  • Ejendommen
  • Ejendommen
  • Ejendommen
  • Ejendommen
  • Ejendommen
  • Ejendommen
  • Ejendommen
  •  

Interesseret i boligen?

Hent salgsmateriale Bestil fremvisning

Kontakt mægler:

Få hjælp til at finde den rette bolig

Køb af ny bolig kan blive en af de største beslutninger, du nogensinde tager. Har du brug for hjælp til at tage den? Med Nybolig Køberrådgivning får du den rette hjælp med alt fra boligsøgning til forhandling af pris, indtil handlen er i hus.
Læs mere

Skal din bolig med i forårssalget?

Sæt din bolig til salg nu. Så er den klar til de købere, der kigger i foråret og påsken

Ring nu
Oplagt til liberal erhverv Se billederne her
Gå på opdagelse i boligen
  • Ejendommen
  • Ejendommen
  • Ejendommen
  • Entré
  • Stue
  • Spisestue
  • Spisestue
  • Stue
  • Stue
  • Stue
  • Køkken
  • Bryggers
  • Badeværelse
  • Badeværelse
  • Walkin closet
  • Værelse
  • Soveværelse
  • Soveværelse
  • Soveværelse
  • Badeværelse
  • Repos
  • Repos
  • Gildesal
  • Gildesal
  • Gildesal
  • Gildesal
  • Gildesal
  • Stald
  • Udsigt
  • Ejendommen
  • Ejendommen
  • Ejendommen
  • Ejendommen
  • Ejendommen
  • Ejendommen
  • Ejendommen
  • Ejendommen
  • Ejendommen
  • Ejendommen
  • Plantegning
  • Plantegning
  • Plantegning
  • Plantegning
  • Plantegning
  • Plantegning
  • Plantegning
  • Plantegning

Siem Skovvej 2 Siem, 9575 Terndrup

Villa | 249 m2 | 8 vær.

Kontantpris 3.095.000 Ejerudgift pr. md.2.386

Smuk ejendom med mulighed for liberal erhverv i totalrenoveret lade

Fakta om boligen
Boligareal: 249 m²
Stue/Vær: 1/7
Kælderstr.: 0 m²
Bygget/Ombygget: 1925/2005
Energimærke:
Grundstr.: 8416 m²
Prishistorik: -13,9%
Gode grunde til at købe boligen
1
Oplagt til liberal erhverv
2
Lade med gulvvarme
3
Idylisk beliggenhed

Ejendommen her bringer bogstavlig talt et smil på læben så snart man kører ind på gårdspladsen! Det gør den fordi den bogstavlig talt kan alt! Hovedejendom er meget præsentabel i charmerende stil på hele 249 m² som er moderniseret i 2005 og frem.Derudover er der gildesal med eget storkøkken og badeværelse på 198 m² der kan bruges til alverdens ting så som teenageafdeling, cateringfirma eller alle mulige andre former for fimaer. En lade på 200 m² er der også som man nemt kan forestille sig kan bruges til alt fra lagerplads til håndværksfirma til hobbymekanikeren til hestestald etc. Sidst men ikke mindst er der stor grund på hele 8.416 m² der kan bruges til f.eks. hestehold eller egen frugtplantage m.m.

Hovedhuset: Lys og rummelig hall med trappe til 1. sal. Stort bryggers med vaskefaciliteter og god skabsplads. Åbent køkken i landlig stil med gaskomfur og gulvvarme i klinkerne. I alrummet er der, som i stuerne, flotte Junckers stavparket samt hyggelig karnap og brændeovn. Opholdsstue med flot lysindfald fra både øst og syd. Spisestue/bibliotek med fløjdøre til alrummet og udgang til den sydlige terrasse og haven. Rigtig lækker badeværelse med bruseniche, væghængt toilet, gulvvarme og nedsænket badekar. Fra badeværelset er der adgang til kæmpe walkin der nemt kan laves om til værelse eller stue hvis køber ønsker det. På 1. salen er der 4 gode soveværelser, det ene med hems, som alle har loft til kip. Derudover er der flot toilet samt en tv-stue som ligeledes har loft til kip og synlige loftsbjælker. Rigtig charmerende! I udbygning 1 er der et stort grovkøkken hvorfra sælger har drevet cateringfirma samt badeværelse med bruseniche og selvfølgelig den store gildesal som har været anvendt til alt fra familiefester til arrangementer i cateringselskabet. Denne udbygning har uendeligt mange anvendelsesmuligheder og der er både brændeovn samt gulvvarme! Laden står som et stort rum med port både til gårdspladsen og til engen/grunden. Her er det også kun fantasien der sætter grænser for anvendelsesmulighederne! Til sidst er der mindre bygning på 25 m² til maskiner, redskaber m.m. Det er sagt af rigtig mange mægler før mig, men ejendommen her fortjener virkelig en besigtigelse! Det er næsten skræmmende så meget man får for pengene og så er der faktisk kun 3,5 kilometter til skole, idrætsanlæg, indkøb m.m. samt 35 minutters kørsel til Aalborg Centrum

Kontakt

Kathrine Ørtoft

Butikschef, Ejendomsmægler MDE, Vurderingskonsulent for Totalkredit
Telefon: 9810 3322
Mobil. 2019 6521
Nybolig Vejgaard - Aalborg Send en besked
Gratis salgsvurdering
Kontakt os og få en gratis salgsvurdering, så ved du hvad din bolig er værd.
Bestil gratis salgvurdering 

Økonomien i boligen

Kontantpris 3.095.000
Ejerudgift pr. md. 2.386
Udbetaling 155.000
Brutto ekskl. ejerudgift 18.066
Netto ekskl. ejerudgift 14.437
Har du brug for rådgivning?
Vi kan hjælpe dig med hvor meget du kan købe bolig for, hvilke lånetyper der passer til dine behov og lånetilbud på en konkret.
Kontakt mægler om finansiering

Lignende boliger

  • Stærevej 15, Terndrup

    3.000.000

    Villa | 5 vær. | 156 m2

  • Stærevej 17, Terndrup

    2.900.000

    Villa | 5 vær. | 151 m2

Fakta om Rebild Kommune

INDBYGGERE

30.908

GRUNDSKYLD

26,086‰

KOMMUNESKAT

25,33%

SKOLER

9

BØRNEPASNING

Vuggestue 3.306 kr./md.
Børnehave 1.909 kr./md.
Læs mere om kommunen
MIT LIV

Nye livssituationer ændrer kravene til dit hjem

Når du træder ind i en ny fase af livet, stiller det ofte nye krav til dit hjem. Har familien fået vokseværk eller er ungerne for længst flyttet ud og børneværelserne blevet til pulterrum?

 

Vi har samlet en masse tips og idéer, som kan hjælpe dig og give dig tryghed, når du tager hul på et nyt kapitel.

Få tips og inspiration her
Indlæser...
Internet Explorer understøttes ikke
Du bruger en browser, som vi ikke understøtter. Brug en af følgende browsere til at besøge vores side.