Med 220 kvadratmeter plus 106 kvadratmeter kælder er denne villa ikke bare en af de største boliger i Lyngby. De mange kvadratmeter er kombineret med en indbygget fleksibilitet, der gør det nemt at tilpasse hjemmet til familielivets skiftende faser og behov. Små børn, store børn eller sammenbragte børn? Familien fra Jylland på besøg? Plads til hjemmekontor eller en kreativ hobby? Ikke noget problem – villaen favner det hele.
Den herligt rummelige bolig fuldendes af adressen, der er en af de mest attraktive i Lyngby.
Når man drejer ind på Blomstervænget og parkerer foran villaen, føles det nærmest som at komme på landet. Freden er total, og på samme tid er der blot 10 minutters gang til Lyngbys levende bymidte. Når verden derude kalder, er man efter et par minutter afsted på motorvejsnettet omkring København.
Nabolaget har gode børnehaver og vuggestuer, mens nærliggende Engelsborgskolen har ry for at være en af landets bedste. Tæt på er også den storslåede natur omkring Lyngby Sø. Ikke svært at forstå, at beboerne på Blomstervænget har det med at blive boende længe, og at boligerne kun sjældent udbydes til salg.
Villaen er opført i 1937 og udvidet med en tilbygning i 1972. Stilen er klassisk med gule murstensfacader under et rødt tegltag, og ejendommen fremstår som en harmonisk helhed.
Fire soveværelser er fordelt over to plan med mulighed for at have de mindre børn tæt på forældrene, mens de større børn kan få deres egen afdeling. Stueplanets afdeling med to værelser er placeret lidt for sig og kan med fordel fungere som hjemmekontor eller være stedet, hvor der er ro til at folde en kreativ hobby ud. Alle værelser store, og med skillevægge kan der etableres flere rum, hvis det ønskes.
To sammenhængende stuer er rammen om familiens sociale samvær og selskabelighed. Begge stuer er store med skønne vinduespartier og markante lysindfald.
Planløsningen giver stort toilet på første sal og to badeværelser i grundplanet. Hertil kommer endnu et toilet i kælderen samt bruseafdeling i vaskerummet. Kælderen har egen indgang og gode faciliteter, heriblandt et tekøkken.
Grundplanet har flere udgange til et fliseområde og en hævet terrasse. Her er læ for vinden, mange soltimer og kig til baghavens talrige rododendron, der rammer sommerlivet ind i blomtrende nuancer af lilla. Baghaven er lukket og ugeneret, mens forhaven byder på to carporte og flere blomsterbuske foran den fleksible og familievenlige villa.
Sidst men ikke mindst er det muligt at udleje en del af huset, da huset rummer 2 separate indgange samt indkørsler.
Mads & Stig
Fordi vi er født og opvokset her
Når du træder ind i en ny fase af livet, sætter det ofte nye krav til dit hjem. Er ungerne for længst flyttet ud og børneværelserne blevet til pulterrum? Eller har familien fået vokseværk?
Vi har samlet en masse tips og idéer, som kan hjælpe dig og give dig tryghed, når du tager hul på et nyt kapitel.