Området: Denne charmerende villa er beliggende meget centralt i Ringkøbing ved det "lille torv" med statue I. C. Christensen, deraf vejnavnet. Villaen, som er beliggende kun 150 meter fra gågaden, torvet og tæt ved havnen samt fjorden, er omgivet af en dejlig lukket og spændende have med lækroge og terrasser mod syd og vest.
Boligen: Her er tale om en charmerende, spændende og rummelig villa, som sjældent bliver udbudt til salg. Villaen er bevaringsværdi katagori 4, og der er mulighed for at få støtte fra kommunens Bygningsforbedringsudvalg til udvendig istandsættelse. Villaen trænger generelt til modernisering, og køber skal forvente en del udgifter til renovering.
Velkommen indenfor: 3 opholdsstuer. Rummeligt køkken-alrum med ældre køkken med hyggelig spiseplads. Badeværelse med bruseafdeling. Fordelingsgang samt entre med trappeopgang til 1. sal.
1. Sal: Soveværelse med garderoberum. Værelse med adgang til altan. 2 ekstra værelser. Lyst badeværelse med hvid sanitet og badekar. Ekstra badeværelse med bruseafdeling. Fordelingsgang.
Derudover er der 116 kvm anvendelig kælder til opbevaring, værksted, vaskerum m.v.
Sidst men ikke mindst er der muret garage på 33 kvm., som er opført i 1979.
Kloak: I forbindelse med ejerskifte skal køber sørger for kloakseparering og afholde udgiften hertil, hvilket der er taget højde for i salgsprisen.
Når du træder ind i en ny fase af livet, stiller det ofte nye krav til dit hjem. Har familien fået vokseværk eller er ungerne for længst flyttet ud og børneværelserne blevet til pulterrum?
Vi har samlet en masse tips og idéer, som kan hjælpe dig og give dig tryghed, når du tager hul på et nyt kapitel.